دوشنبه, ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-08-08
کد خبر: 272049 |
تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ارسال توسط :
۰
1
ارسال به دوستان
پ

آیین اختتامیه‌ی نخستین مهرواره‌ی شاهنامه‌خوانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سمنان با مشارکت مؤسسه‌ی مهر مانا، شهرداری و شورای شهر در خانه‌ی تسنیم دامغان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان سمنان، آیین اختتامیه‌ی نخستین مهرواره‌ی استانی شاهنامه‌خوانی «هفت‌خوان رستم» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سمنان، شامگاه پنج‌شنبه ۲۲ اردی‌بهشت ۱۴۰۱ با مشارکت مربیان مراکز فرهنگی‌هنری کانون دامغان، مؤسسه‌ی مهر مانا، شهرداری و اعضای شورای اسلامی دامغان و با حضور نبی‌اله خدابخشی مدیرکل کانون و هیئت همراه، سیدحسین شاهچراغ مدیرعامل مؤسسه‌ی مهر مانا، حسین خلیل‌نژاد معاون تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، رضا داوری استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر، سیدمحمد تقوی شهردار، مجتبی ایمانیان رئیس شورای شهر، حسین امینیان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دامغان و جمعی از اعضای کودک و نوجوان و والدین آن‌ها در محل خانه‌ی تسنیم این شهرستان، برگزار و از برگزیدگان نهایی و شایسته‌ی تقدیر این‌دوره از مهرواره، تجلیل شد.

مدیرکل کانون سمنان در ابتدای سخنانش ضمن ابراز خرسندی و قدردانی از فعالیت‌های کودکان و نوجوانان استان در این‌عرصه و استقبال خانواده‌ها از این مهرواره و مربیان و کارکنان زحمتکش کانون در سطح استان خاصه شهرستان دامغان و به‌ویژه تعامل شایسته و همدلی، همگرایی و همراهی نهادهای مردمی و عمومی همچون مؤسسه‌ی مهر مانا، خانه‌ی تسنیم، شهرداری و شورای شهر دامغان که مهد علم و ادب و هنر است، اظهار داشت: هفت‌خوان یا هفت‌خان رستم اولین مهرواره‌ی استانی شاهنامه‌خوانی است که در بخش‌های قصه‌گویی و روان‌خوانی و روایت‌گری کار خود را آغاز کرده و سرگذشت نبردهای هفت‌گانه در شاهنامه‌ی بزرگ فردوسی است که رستم پسر زال برای نجات ایران‌زمین با دیو سپید، ظلم و تجاوز به انجام می‌رساند.

خدابخشی در ادامه با تجلیل از مقام شاعر و فیلسوف بزرگ جهان، حکیم ابوالقاسم فردوسی افزود: شاهنامه نه‌تنها یک فرهنگ ادبی بزرگ فارسی در ایران؛ بلکه در نزد جهانیان است و کسانی‌که این اثر فاخر را مطالعه کردند آگاه هستند که خالق آن، حکیم ابوالقاسم فردوسی، ادیب، دانشمند و شاعر زبردست جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: چگونگی ورود در مبارزه با دیو سپید و ظلم و تباهی و خروج از آن، راهنمایی است برای مخاطب تا به این نکنه برسد که ایران‌زمین چه اساطیری را در خود داشته و دارد.

مدیرکل کانون استان سمنان تأکید کرد: موضوعات و حوادث در شاهنامه چه در ابتدای ورود و چه در انتهای سرگذشت‌ها، پند و اندرزهای جذاب و قابل تأملی دارد، چنانکه در معانی و روشنی با وزن حماسه‌های ایرانی بسیار زیبا و پندآموز است و علاوه بر آن، شاهنامه البته به زیبایی به وصف خداوند، علم و دانش و کتاب و اخلاق می‌پردازد.

خدابخشی یادآور شد: شاهنامه برگرفته از اسطوره‌هایی است که موجب شگفتی همگان می‌شوند و بایست گفت که ما در دهه‌های اخیر و پس از گذشت بیش از چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد فداکاری جوانانی در این سرزمین هستیم که در برابر دیوهای پلیدی، ایستادگی و مقاومت می‌کنند که اسطوره‌های زمان ما در آینده خواهند بود.

مدیرکل کانون استان سمنان در پایان سخنانش تصریح کرد: ورود به عرصه‌ی شاهنامه و شاهنامه‌خوانی می‌تواند دروازه‌ای برای نوجوانان و جوانان در شناختن اساطیر فعلی در عرصه‌های مختلف در کشور باشد که در برابر پلیدی‌ها و ظلم و ستم از تمام هستی خود می‌گذرند.

مدیرعامل مؤسسه‌ی مهر مانا در ادامه‌ی برنامه، ضمن خوش‌آمدگویی به مدیرکل و مربیان کانون پرورش فکری از شرکت اعضا و والدین در این آیین، قدردانی و از اجرای برنامه توسط کودکان و نوجوانان ابراز خرسندی کرد.

ادامه خبر...
تقبیح تکنیک‌های روان‌شناسانه برای آنلاین نگه‌داشتن کودکان

استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر دامغانی نیز در جمع اعضا و والدین شاهنامه‌خوان و شاهنامه‌شناس ضمن قدردانی از کانون و دستگاه‌های مشارکت‌کننده در برگزاری این مهرواره برای مخاطبان کودک و نوجوان با اشاره به تاریخ سرایش شاهنامه و داستان آرش کمانگیر و بیان بخشی از آن به زبان نثر و نظم، اظهار داشت: محتوای شاهنامه به دوران اساطیری ایران برمی‌گردد، دوره‌ای که ما هیچ اطلاعاتی در هیچ کتاب، لوحه و سنگ‌نوشته‌ای نداریم و از آفرینش اولین انسان به نام کیومرث، سپس هوشنگ، تهمورث و دوره کیان در شاهنامه ذکر شده و بایست گفت شاهنامه‌ی فردوسی در واقع تاریخ مختصر ایران از روز نخستی که از انسان نام می‌برند تا پایان زندگی یزدگرد آخرین پادشاه ساسانی است.

داوری در ادامه‌ی سخنانش با اشاره به سه دوره‌ی اساطیری، پهلوانی و تاریخی شاهنامه، دوره‌ی کیانیان یا دوره حماسی و پهلوی آن به‌ویژه حضور رستم و زال را زیباترین بخش شاهنامه، دانست و گفت: شاهنامه فقط یک داستان و روایت پهلوانی نیست؛ بلکه پهلوانی بارزترین نمود و به بیانی، روشن‌ترین شکل شاهنامه است.

استاد دانشگاه دامغان با بیان این‌که در شاهنامه‌ی فردوسی موضوعی که شاید کم‌تر به آن پرداخته شده، خردورزی و خردمندی است، خاطرنشان کرد: جامعه‌ی دینی، توحیدی و ایزدی که بر پایه و اساس سه عامل «خرد»، «دانش» و «عدالت و دادگری» بنا شود، جامعه‌ای مؤفق است و به‌سوی وحدت و هماهنگی حرکت می‌کند.

مریم کاشی کارشناس فرهنگی کانون سمنان و دبیر مهرواره به نمایندگی از هیئت داوران به قرائت بیانیه و ملاک و معیارهای داوری، پرداخت و گفت: خلاقیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جایگاه حائز اهمیتی دارد و شاهنامه‌خوانی یکی از مؤثرترین مداخل در بحث پرورش خلاقیت است.

کاشی در ادامه‌ی سخنانش، هدف از برگزاری این مهرواره را ایجاد شادی و لذت با درک مفاهیم، افزایش قدرت کلامی، آشنایی با مفاهیم پیمان‌بستن، دلاوری، راستی و دوستی، خردورزی و مهر، توجه‌دادن کودکان و نوجوانان به آموزه‌های اخلاقی و اجتماعی ازجمله راستی، نیکی، جوانمردی، آزادگی، صلح و دوستی در متون کهن فارسی برشمرد.

در پایان از کیارش رهبری عضو مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون سمنان، امیرعلی زارعی، علی‌اصغر فراتی، عطیه‌سادات شاهچراغ و حدیثه رئیسیان اعضای مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون دامغان، به‌عنوان برگزیدگان نهایی و از فرانک دربانی عضو مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون دامغان، یاسین آل‌داوود عضو مرکز فرهنگی‌هنری شماره یک کانون دامغان، زینب بذرکار و اسرا بذرکار اعضای مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون شاهرود به‌عنوان برگزیدگان بخش تقدیری با اهدای لوح سپاس و تقدیم کارت هدیه، تجلیل و قدردانی شد.

گفتنی است، قرائت قرآن توسط ابوالفضل فرح‌زاد عضو نوجوان مرکز شماره دو کانون دامغان، هم‌خوانی سرود ملی، تک‌نوازی و هم‌نوازی موسیقی توسط اعضای کودک و نوجوان مرکز شماره دو کانون دامغان، بازدید از گالری عکس(سرای فرهنگ)، قرائت بیانیه هیئت داوران، تجلیل از اعضای برگزیده و شاهنامه‌خوان، تجلیل از تینا صیفی مجری برنامه و عضو مرکز شماره دو کانون سمنان و هم‌چنین قدردانی از فاطمه‌سادات امیرفخریان مسئول مرکز شماره دو کانون دامغان و مسئول اجرایی مهرواره، از بخش‌های این آیین بود.

برگرفته از سایت : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

منبع خبر «» است و پایگاه خبری ماخ در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 272049 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  300023496692  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری ماخ مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تأیید توسط پایگاه خبری تحلیلی ماخ در وب‌سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید، در غیر این‌صورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید