یکشنبه, ۷ آذر ۱۴۰۰ / بعد از ظهر / | 2021-11-28
کد خبر: 166014 |
تاریخ انتشار : 08 شهریور 1400 | ارسال توسط :
ارسال به دوستان
پ

صبح امروز جلسه گفتمان هفته با حضور حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش و آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیران کل سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.    به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان ایلام در این جلسه، رضا زینی وند مقدم مدیرکل آموزش […]

صبح امروز جلسه گفتمان هفته با حضور حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش و آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیران کل سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

   به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان ایلام در این جلسه، رضا زینی وند مقدم مدیرکل آموزش و پرورش استان به همراه مهندس عباس بیرامی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و مهندس حشمت اسدی مدیرعامل مخابرات استان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد سه نفر از مدیران کل به نمایندگی از سایر استان ها به صورت زنده گفتگو کردند.

   زینی وند مقدم مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام بعنوان یکی از سه مدیر صحبت کننده در این جلسه به نمایندگی از سایر استان ها به بیان مطالبی پرداخت که مشروح آن به شرح زیر است:

… به استناد ماده ۶۹ قانون برنامه ششم توسعه تفاهم نامه ای که بین اداره کل آموزش و پرورش و ارتباطات استان منعقد شد با نصب تجهیزات زیرساخت­های فناوری و راه اندازی اینترنت در ۶۴۰ مدرسه روستایی و ۴۱۴ مدرسه شهری جمعاً ۱۰۵۴ مدرسه در استان بیش از ۹۰ درصد این تفاهم نامه تا مهر محقق شد که جای تقدیر دارد. تعداد مدارس باقی­مانده که اینترنت ندارند، مدارس روستایی دوردست، عشایری و کانکسی هستند که روستا و محل استقرار آن­ها برق وجود ندارد و در این خصوص نیاز به همکاری وزارت نیرو هست چنانچه این مشکلات فنی رفع گردد طرح در استان صد در صد اجرا می گردد.

-از آنجایی بنا بود بنده به نمایندگی مدیران کل محترم و رؤسای محترم شهرستان­ها و مناطق صحبت کنم آنچه عرض می نمایم برآیند نظرات این عزیزان هست.

شبکه آموزشی شاد:

مهمترین موضوع امروز ما آموزش مجازی و شبکه شاد هست.

همه­ اعتقاد و اذعان داریم که تفکر و ایده ­ی ایجاد و راه ­اندازی شبکه ملی شاد یک ایده و تفکر بکر و بسیار ارزشمند در این مقطع زمانی بود که نه تنها جزء افتخارات دستگاه تعلیم و تربیت و وزارت ارتباطات که آن را پشتیبانی کردند بلکه از بهترین افتخارات دولت و حتی نظام هست. که گام بزرگی در جهت دولت الکترونیک در حوزه آموزش و تربیت و عدالت کمی و کیفی آموزش برداشته شد. همه باید تلاش کنیم این نهال نوپا و ارزنده به ثمر برسد و نه تنها در زیست بوم جدید کرونایی که یک ضرورت است بلکه برای همیشه تعلیم و تربیت و مناسبات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور به یک شجره تنومند تبدیل گردد.

-قطعاً بهره ­وری­ کل جامعه، بویژه حدود ۱۵ میلیون جمعیت دانش ­آموزی و حدود یک میلیون معلم از اینترنت به ­طور همزمان و برگزاری کلاس­های آنلاین و آفلاین  حجم غیرقابل تصوری از اینترنت را مصرف می کنند که برای وزارت ارتباطات مدیریتش کار سنگین، پرمشقت و بسیار حساسی است.

با این حال مشکلات و تنگناهایی در این مسیر وجود دارد:

متمرکز بودن ایستگاه و سرور، به روز نبودن سیستم ­های فناوری، نبود پنل مدیریتی در استان ها، عدم آموزش کامل کاربران، نبود زیرساخت­های سخت افزاری و مخابراتی در مناطق و مدارس خصوصاً مناطق محروم، سرعت پایین سرویس­ها در اکثر مدارس خصوصاً افت شدید در پهنای باند مودم ­های outdoor، عدم امکان گزارش­ گیری، محقق نشدن بهره ­مندی بهره­وران از اینترنت رایگان، عدم امکان استفاده برخی از ذینفعان (دانش ­آموزان-اولیا و معلمان) از جمله این مشکلات است.

پیشنهادات و راهکارهایی به شرح ذیل تقدیم می­گردد:

۱-در راستای کاهش تمرکز و کم کردن بار ترافیکی مرکز سرور و ایستگاه­هایی در صورت امکان در مرکز استان­ها ایجاد شود. در غیراینصورت ایجاد سرور و ایستگاه قطبی برای چند استان همجوار با مرکزیت یک استان که زمینه آن وجود دارد و ارتقای پهنای باند اختصاص یافته به شاد توسط همراه اول تا از بار ترافیکی و حجم مرکز کاسته و دانلود و آپلود و ارائه خدمات تسهیل گردد.(به عنوان مثال استان­های کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان و مرکزی یک قطب هستند ایجاد ایستگاه و سرور به مرکزیت یکی از این استان­ها و پوشش استان­های دیگر)

۲-تولیدسیم­کارت­ ملی برای دانش ­آموزان، معلمان و اولیا جهت پوشش برنامه شاد و راه­ اندازی خط تولید ملی گوشی هوشمند و تبلت با قیمت مناسب که امکان تهیه آن برای همه دانش ­آموزان و معلمان و اقشار کم درآمد جامعه وجود داشته باشد. در کنار آن در صورت امکان ارائه تسهیلات و وام کم بهره برای افراد کم توان مالی از طریق شرکت­ها و مؤسسات پشتیبان با برنامه­ریزی، هماهنگی و نظارت آموزش و پرورش.

۳- بهره وری از شاد عملاً به­ طور کامل رایگان نشده است ضمن تقدیر از رئیس جمهور محترم و دولت محترم و وزرای محترم آموزش و پرورش و ارتباطات به خاطر تلاش­های صورت گرفته در این خصوص پیشنهاد می گردد استفاده رایگان از برنامه شاد تحقق یابد در صورت محقق شدن این امر به جای اینکه هر ماه حجم مشخصی از اینترنت اختصاص داده شود، حجم اینترنت اختصاص داده شده با پهنای باند بیشتر در مدت زمان ۹ ماهه(طول سال تحصیلی) استمرار و اعتبار داشته باشد و امکان بهره وری دانش ­آموزان و معلمان از اینترنت رایگان با نظارت وزارت ارتباطات مهیا گردد.

۴-براساس ماده ۶۹ قانون برنامه ششم توسعه با همکاری وزارتین آموزش و پرورش و ارتباطات یک مرکز تمام هوشمند برای توسعه دولت الکترنیک و تقویت زیرساخت­های فناوری در حوزه ­های آموزش پژوهش و پرورش دانش ­آموزان و پشتیبانی اپلیکیشن شاد در مرکز استان­ها راه­ اندازی و تجهیز گردد.علاوه بر این انتظار می­رود وزارت ارتباطات با توجه به ظرفیت­هایی که در اختیار دارد در بهسازی، نوسازی و تجهیز زیرساخت­های فناوری ادارات کل، ادارات شهرستان­ و مناطق و هوشمندسازی واحدهای آموزشی، آموزش و پرورش را پشتیبانی نمایند.

۵-سند یا تفاهم­نامه­ای بین وزارت ارتباطات فناوری و آموزش و پرورش منعقد گردد که با همکاری ادارات کل استان­ها و دو وزارتخانه

اولاً آموزش ­های فنی و الکترونیکی توسعه، ترویج و همگانی شوند.

دوماً تفاهم شود رشته ­های فنی ­وحرفه ­ای و کاردانش مرتبط با حوزه مأموریت­های وزارت ارتباطات طراحی، تدوین و با استفاده از ظرفیت­های استانی این وزارتخانه راه ­اندازی و دایر گردند.

۶-ضرورت پرداختن به استارت ­آپ های آموزشی و طراحان پلتفرم­ های آموزش آنلاین در شرایط کنونی جامعه و با توجه به تغییر سریع و گسترده یک امر اجتناب ناپذیر است که انتظار می­رود مورد توجه جدی قرارگیرد.

و وزارت از تسهیلات و اعتبارات حمایتی که از کسب و کارهای فناوری دارد استارت آپ­ های دانش­ آموزی را هم حمایت کند.

منبع خبر : وزارت آموزش و پرورش

ادامه خبر...
قربانعلی سهرابی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش مازندران شد
منبع خبر «» است و پایگاه خبری ماخ در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 166014 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  300023496692  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری ماخ مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تأیید توسط پایگاه خبری تحلیلی ماخ در وب‌سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید، در غیر این‌صورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید