چهارشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | 2021-12-08
کد خبر: 165074 |
تاریخ انتشار : ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ | ارسال توسط :
ارسال به دوستان
پ

رتبه ۵۱ کشوری رشته علوم انسانی عامل موفقیت خود را ناامید نشدن از شکست ها و مغرور نشدن در پیروزی ها به همراه تلاش و پشتکار در فضایی آرام و تحت حمایت خانواده و معلمان دانست. به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از […]

رتبه ۵۱ کشوری رشته علوم انسانی عامل موفقیت خود را ناامید نشدن از شکست ها و مغرور نشدن در پیروزی ها به همراه تلاش و پشتکار در فضایی آرام و تحت حمایت خانواده و معلمان دانست.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از ناحیه ۳ تبریز، در پی کسب رتبه ۵۱ کشوری رشته علوم انسانی در کنکور سراری ۱۳۹۹ توسط سبا جعفرزاده از دبیرستان نمونه دولتی پروین اعتصامی ، برا آن شدیم تا مصاحبه ای اختصاصی با این دانش آموخته موفق داشته باشیم:

لطفا خودتان را معرفی نماید؟

سباجعفرزاده صابری هستم متولد ۸۱/۵/۱۹ شش سال دوره ابتدایی را دردبستان دولتی رازی تحصیل کرده ام وپس از موفقیت درآزمون نمونه دولتی وارد دبیرستان نمونه دولتی معراج شده ام پس از گذراندن دوره متوسطه اول دراین دبیرستان و بعد از انتخاب رشته ادبیات و علوم انسانی وارد دبیرستان نمونه دولتی پروین اعتصامی شده ام و پس از کسب معدل نهایی۱۹/۷۹درامتحانات نهایی در کنکور سراسری شرکت نموده عنایات الهی و حمایت های خانواده و پشتیبانی مدیریت محترم دبیرستان و زحمات دبیران، موفق به کسب رتبه ۲۹ در منطقه یک و۵۱ کشوری درکنکورعلوم انسانی گردیده ام.

در سال جاری چه کارهایی کردید که متمایز بود و باعث پیشرفت و جهش امسال شما شد؟

به نظرم مهم ترین کاری که امسال درجهت پیشرفت تحصیلی انجام داده ام داشتن برنامه منسجم والبته مطالعه مستمر به همراه تلاش و پشتکار و ناامید نشدن از شکست ها و مغرور نشدن در پیروزی ها بوده است.

نقش پدر و مادرتان در موفقیت شما چگونه بود؟

 در مسیر موفقیت خانواده و مدرسه مهم ترین نقش را ایفا میکنند وجود فضایی آرام و پراز انرژی و انگیزه در محیط خانه و رفتار آرامش بخش پدرومادر نقش به سزایی در موفقیت فرزندان دارد عامل مهم دیگر که تاثیر بسیاری در موفقیت دانش آموزان دارد فضای حاکم بر مدرسه است خوشبختانه دبیرستان نمونه دولتی پروین اعتصامی فضایی آرام و مناسب برای دانش آموزان با دغدغه برای علم وتحصیل است تمامی دبیران و کادر مدرسه نهایت تلاش خود را برای موفقیت دانش آموزان می نمایند و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نمیکردند.

به نظر شما غیر از پشتکار و امید چه ویژگی شخصیتی دیگری برای رتبه برتر شدن ضروری است؟

بنظر بنده به غیر از داشتن تلاش و امید و پشتکار داشتن یک برنامه ریزی دقیق برای مطالعه و همچنین روحیه خستگی ناپذیر و پراز انگیزه از مهم ترین ویژگی هایی است که یک دانش آموز کنکوری بایستی در خود آنها را تقویت نماید علاوه بر آن حفظ آرامش و کنترل استرس ازدیگر مواردی است که حتما باید رعایت شود هر دانش آموز باید برنامه درسی را برای خود شخصی سازی نماید بدین صورت که ساعاتی را که بیشترین بازدهی مطالعه را دارد مشخص نموده و کامل ترین و دقیق ترین مطالعه خود را در آن ساعات انجام دهد.

از کدام کتاب ها، کلاس ها و روش های مطالعه استفاده کردید؟

 مهم ترین منبع مطالعاتی برای من کتاب های درسی بوده است مخصوصا که در رشته انسانی فرد باید به درک عمیقی از تک تک کلمات کتاب درسی برسد تا پس از آن بتواند به تمامی دام های آموزشی و نکات ریز کتاب درسی پی برده و پاسخگو هرنوع سوالی باشد بنده وقتی راکه در کلاسهای خارج از مدرسه صرف میشد به مطالعه شخصی اختصاص داده و از این کلاس ها استفاده نکردم و بنظرم هرفرد با توجه به شناختی که از خصوصیات فردی خود دارد می تواند بهترین مشاور و برنامه ریز ونیز بهترین استاد برای خود باشد

خوشبختانه دبیرستان ما در سال کنکور کلاسهای تابستانی را برای برخی از دروس برگزار کرده و از دبیران مجرب استان استفاده نمود که بسیار مفید و موثر واقع شد و منجر گردید که کتاب درسی را زودتر از موعد مقرر مطالعه کرده و فرصتی بیشتر برای بررسی نکات تستی داشته باشیم.

مهم ترین شخص تاثیرگذار در شما چه کسی بوده است؟

همانگونه که اشاره شد مهم ترین افراد تاثیر گذار در موفقیت من خانواده ام بوده اند مادرم در هر لحظه همچون یک پشتیبان دلسوز کنارم بوده و راهنمایی ام کرده است و پدرم نیز با گفتن سخنان آرامش بخش قدری از نگرانی های مرا می کاست.

اگر به عقب برگردید چه کارهایی را انجام نمی دهید؟

 بنظرم اگر به عقب برگردم از همان سال دهم تمامی کتب درسی را به طور عمیق کنکوری مطالعه میکردم چراکه درسال دوازدهم حجم فراوان مطالب درسی، خواندن دروس پایه را با مشکل مواجه میکند.

اگر داوطلبی در امتحانات نهایی نتیجه مناسبی نگرفته باشد می تواند در کنکور سراسری موفق شود؟

در هر لحظه از زندگی امکان تلاش و موفقیت وجود دارد به عبارتی دیگر هرروز از زندگی انسان فرصتی دوباره برای اوست که بتواند با تلاش و همت خود شرایط را تغییر دهد و به سوی پیشرفت و موفقیت گام بردارد پس توصیه میکنم اگر دانش آموزان در امتحانی از جمله کلاسی یا نهایی موفق نشدند ناامید نشوند و به تلاش و پشتکار خود ادامه دهند البته باید این نکته را هم درنظر گرفت که امتحانات تشریحی و تستی دو مقوله جدا از هم نیستند و درطول یکدیگر قرار دارند اگر دانش آموزان به فهم و درک عمیقی از مطالب کتاب برسند قادر خواهند بود به هرنوع سوالی پاسخگو باشند.

میزان ساعت مطالعه، تفریح و خواب شما در شبانه روز چقدر بود؟

با اینکه در سال کنکور فرصت کمی برای تفریح و استراحت باقی می ماند ولی توصیه میکنم حتما زمانی را برای این امور اختصاص بدهند و سعی کند در طی یک شبانه روز خواب و تغذیه کافی و مناسب داشته باشند تا بتوانند انرژی  برای ادامه مسیر در خود بدست آوردند و همچنین اختصاص اوقاتی به ورزش روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی و نیز ارتباط معنوی با خالق خود نقش موثری در سلامت جسمی و روحی دانش آموزان خواهد داشت.

آیا مطالعه از طریق فضای مجازی را پیشنهاد می کنید؟

فضای مجازی می تواند بعنوان مکمل در مسیر تحصیلی ما محسوب شده و تاثیر بسزایی از جهت دسترسی آسان به منابع درسی را داشته باشد.

مطالعه برای کنکور را از چه زمانی شروع کردید؟

برای موفقیت در کنکور لازم است از پایه دهم برنامه سیستماتیک و ساختار یافته برای مطالعه داشته باشیم.

آیا سوالات دفترچه آزمون کنکور سراسری را به ترتیب پاسخ دادید؟

از نکات مهم دیگر که حتما باید به آن توجه شود مدیریت زمان و کنترل استرس سر جلسه کنکور می باشد خوشبختانه بنده توانستم یک ربع از زمان دفترچه عمومی و نیم ساعت از دفترچه اختصاصی را ذخیره نمایم و این زمان را به سوالات دشوار و مفهمومی اختصاص دهم مطمئنم که تمامی دانش آموزان میتوانند با تکرار و تمرین بیشتر به چنین تسلطی دست یابند و با آرامش و تمرکز پاسخگوی سوالات باشند همچنین بهتر است سوالات دفترچه را با همان ترتیب و با حوصله و بدون عجله جواب بدهند .

چه برنامه ای برای آینده اتون دارید؟

برنامه ای را که برای آینده تحصیلی خود درنظر گرفته ام تحصیل در دانشگاه فرهنگیان داشته دبیری الهیات می باشد امید است که بتوانم از این راه به دانش آموزان پرتلاش و بااستعداد سرزمینم یاری برسانم.

موفقیت خود را به چه کسی تقدیم می کنید؟

لازم میدانم از مدیریت و معاونت دبیرستان سرکار خانم مهین محمدی و معاونین محترم خانم ها شادولی و فرشی و همچنین تک تک دبیران باتجربه و زحمتکش و دلسوز این دبیرستان نهایت تشکر و قدردانی را به جا آورم بی شک این موفقیت بدون حمایت های خانواده عزیزم و پشتیبانی های دبیرستانم حاصل نمی شد امیدوارم درآینده بتوانم قدری از زحمات این افراد را جبران بنمایم.

app.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

ادامه خبر...
حضور کادر اجرایی مدارس در مناطق قرمز و نارنجی، حداکثر با 3 نفر

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

۳۰۰۰۸۶۲۴                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

منبع خبر : وزارت آموزش و پرورش

منبع خبر «» است و پایگاه خبری ماخ در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 165074 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  300023496692  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری ماخ مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تأیید توسط پایگاه خبری تحلیلی ماخ در وب‌سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید، در غیر این‌صورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید